Urmo RAus
itaalia maastikud

Näitus 22.maist kuni 15. juuni galeriis Allee, Vana-Viru 11a, Tallinn
Kuraator: Harry Liivrand

Itaalia päevik

Itaalias olen rännanud elus palju kordi, kuid üks, 2020 aasta koroonapiirangute aegne reis on jäänud mind tänaseni lummama. Tabasin tookord vist mingi Itaalia fluidumi, selle sama mis on sajandeid toitnud Euroopa kunstnike fantaasiaid ja pannud neid Itaaliasse rändama.

See ainus reis turistidest tühja Itaaliasse on toitnud minu inspiratsiooni juba mitu aastat. Rändan sageli mõtetes ja maalides seal edasi. Vahepeal olen ma korduvalt põõrdud ka päriselt Itaaliasse tagasi, et seda sama esmaarmunu tunnet taaskogeda, saada kinnitust sellele, et kas ma ikka paar aastat tagasi sain õieti aru. Kui vahel mõtlen, et minu mingi Itaalia kinnisidee on kestnud juba mitu aastat ja sellest peaks vabanema, siis lohutan end teadmisega, et Euroopa kunstis kestis ta mitu pikka sajandit.

Villa Malaparte ehitas Capri saarele itaalia kirjanik Cruzio Malaparte 1938-1940 aastatel. Villat oli  palgatud projekteerima itaalia futuristlst arhitekt Adalberto Libera, kuid kirjanik  kujundas villa lõpuks oma visioonide järgi. Kirjanikku inspireeris Malaparte tundis põhjalikult antiikkultuuri ja tõlkis selle oma villat luues moodsasse keelde. Kui Cruzio Malapartelt küsiti tema villa kohta, et kas tema mõtles selle  välja, vastas ta ei, villa oli olemas enne, kuid tema mõtles välja looduse selle ümber. 
Kaljunukil olev erksavärviline futuristlik villa Malaparte inspireeris omakorda ühte 20.sajandi ühte murrangulisemat filmirežisööri Jean-Luc Godard’i ja ta filmis selles dekooris oma ajastu märgilise filmi “Mépris” (Põlgus), Birgit Bardot'ga peaosas. Godard’i filmi telg keerleb ümber Odüsseia filmimivõtete.

Oma viimasel reisil Rooma vaatasin keset Roomat laiuvat Kapitooliumi ja mõtlesin, et kuidas on võimalik, et pea kahe tuhande aasta jooksul pole, varemeid materjaliks lammutatud ja väärtuslikku linnasüdant täisehitatud. Rooma süda on olnud paar aasta tuhandet keset orkaanidest räsitud Euroopat justkui orkaani silm, kus on püsinud vaikus. See orkaani silma vaikus ongi inspireeriv.

“Allee” galeriis on väljas aastatel 2021-2024 maalitud Itaaliast inspireeritud maale. Valdav  osa maalidest on valminud selle aasta kevadel.