Tartu Jaani kiriku vitraažiprojekt
Projekt: Tartu jaani kiriku 40 kaasaegse vitraažakna kontseptsioon ja prototüüp aken, 1998-2001.
Asukoht: Tartu vanalinn
Hoone: 14. sajandi gooti stiilis telliskirik
Tellija: Muinsuskaitseamet
Tartu Jaani kirik seisis Teise Maailmasõja järgsel ajal aastakümneid varemetes ja katuseta. Hävinenud olid ka kiriku aknad ja akende jaotusstruktuurid. Eelmise sajandi üheksakümnendate teises pooles hakati kirikut Muinsuskaitseameti eestvõttel taastama ja otsima lahendust kiriku aknaavade sulgemiseks. Algsed aknajaotused olid aimatavad, kuid puudus täpsem informatsioon varasemate aknavitraažide kohta. Kirik oli oma ajaloos mitmeid kordi põlenud ja ka ümberehitatud. Ümberehituste aegsete krohvikihtide all oli säilinud kõige unikaalsem osa pärandist - terrakota skulptuurid. Algselt olid need savidekoorid kaetud värviliste maalingutega ja kogu kiriku interjöör värviküllane.
Lähtusin aknavitraažide loomisel põhimõttest, et akende metallstruktuurid moodustavad skulpturaalse, suure mõõtkavalise keele. Nende struktuuride sisse oli kavandatud klaasivalu jäljendid romaani-gooti vitraažide tinaraamistikest. Need reljeefsed ja graafilised jäljendid pidid projekteerima varje ning valgusemänge kiriku sisemistele värvilistele klaasi pindadele. Nii oleks arhitektuurses taustsüsteemis, terrakota skulptuuride mõttelisel taustal , ilmunud nende kaasaegsete vitraažide varjud.
Jaani kiriku esimene prototüüp aken valmis härraste Robert Lahaye ja Louis -Marie Vigné annetuse toel. Hiljem aken kõrvaldati ja metallstruktuur tükeldati Sihtasutuse Tartu Jaani kirik poolt.
2002 aastal omistati Tartu Jaani kiriku vitraaži projektile Kristjan Raua medal, kui kümnendi parimale monumentaalkunsti teosele.
2022 aasta mais taastati osaliselt Jaani kiriku prototüüp aken Eesti Rahva Muuseumi poolt ja on eksponeeritud ERM'i fuajees.
https://tartu.postimees.ee/7584705/urmo-raus-tutvustab-ermis-jaani-kiriku-jaoks-loodud-aknaid?fbclid=IwAR2FeAX-i6gdNijFRjySk3LFgR6oEBwqjj8V6cUpUNUPvRprRvAdvRSJDpo