Urmo RAus

Tartu Jaani kiriku vitraažiprojekt

Projekt: Tartu jaani kiriku 40 kaasaegse vitraažakna kontseptsioon ja prototüüp aken, 1998-2001. 

Asukoht: Tartu vanalinn

Hoone: 14. sajandi gooti stiilis telliskirik

Tellija: Muinsuskaitseamet

Tartu Jaani kirik seisis Teise Maailmasõja järgsel ajal aastakümneid varemetes ja katuseta. Hävinenud olid ka kiriku aknad ja akende  jaotusstruktuurid. Eelmise sajandi üheksakümnendate teises pooles  hakati kirikut Muinsuskaitseameti eestvõttel taastama ja otsima lahendust  kiriku aknaavade sulgemiseks. Algsed aknajaotused olid aimatavad, kuid puudus  täpsem informatsioon varasemate aknavitraažide kohta. Kirik oli oma ajaloos mitmeid kordi põlenud ja ka ümberehitatud.   Ümberehituste aegsete krohvikihtide all oli säilinud kõige unikaalsem osa pärandist - terrakota skulptuurid.  Algselt olid need savidekoorid kaetud värviliste maalingutega ja kogu kiriku interjöör värviküllane. 
Lähtusin aknavitraažide loomisel põhimõttest, et akende metallstruktuurid moodustavad skulpturaalse, suure mõõtkavalise keele. Nende struktuuride sisse oli kavandatud klaasivalu jäljendid romaani-gooti vitraažide tinaraamistikest. Need reljeefsed ja graafilised jäljendid pidid projekteerima varje ning valgusemänge kiriku sisemistele värvilistele klaasi pindadele. Nii oleks arhitektuurses taustsüsteemis, terrakota skulptuuride mõttelisel taustal , ilmunud nende kaasaegsete vitraažide varjud. 

Jaani kiriku esimene prototüüp aken valmis härraste Robert Lahaye ja Louis -Marie Vigné annetuse toel. Hiljem aken kõrvaldati ja metallstruktuur tükeldati  Sihtasutuse Tartu Jaani kirik poolt. 

2002 aastal omistati Tartu Jaani kiriku vitraaži projektile Kristjan Raua medal, kui kümnendi parimale monumentaalkunsti teosele.

2022 aasta mais taastati osaliselt Jaani kiriku prototüüp aken  Eesti Rahva Muuseumi poolt ja on eksponeeritud  ERM'i fuajees. 
https://tartu.postimees.ee/7584705/urmo-raus-tutvustab-ermis-jaani-kiriku-jaoks-loodud-aknaid?fbclid=IwAR2FeAX-i6gdNijFRjySk3LFgR6oEBwqjj8V6cUpUNUPvRprRvAdvRSJDpo