Urmo RAus

Hotell EVE

Projekt : Grand Hotel Viljandi seitsme klaasvaheseina ja baarileti kujundus. Projekt valmis 2002 aastal.

Asukoht: Viljandi kesklinn

Hoone: 20. sajandi funktsionalistlik stiilis linnamaja

Tellija: eraklient


1938 aastal valminud, arhitekt Eugen Sacharias poolt projekteeritud funktsionalistlikus stiilis EVE maja, oli esimene suurlinlik hoone väikelinnas Viljandis. EVE tähekombinatsiooni päritolu kohta olin kuulnud kahte versiooni, Ehita Viljandi Edasi või siis Esimene Viljandi Esinduslokaal. Hoone interjöör oli algselt, nagu enamuses selle ajastu funktsionalistlikes hoonetes, kujundatud art deco stiilis.
2002. aastal läbis hoone põhjaliku uuenduskuuri ja vahepealsetel aegadel hoones kaduma läinud art deco vaim sai sisearhitektide poolt  taastatud.
Uued omanikud olid  registreerinud hotelli Grand Hotel Viljandina. Selle nimega hotell asus  eesti ajal tegelikult tänase Park Hotelli kohal. EVE nimi meeldis mulle oma lihtsuses ja just naise nimena palju rohkem ning läbi oma klaasitöö, otsustasin selle kohavaimuna taastada.
Eelmise sajandi 30-ndatel aastatel kui EVE hoone ehitati,  oli naistele pühendatud teosed ja naiste nimede müstifitseerimine nii muusikas kui poeesias laialt levinud. Oma armastatud naistele pühendas paljud meloodiad ka "Viljandi serenaadi" autor Raimond Valgre.
Kui ma hakkasin tegelema EVE klaasseinte kujunduse ideega, siis soovisin luua naiste nimedest natukene mõistatuslikku mängu, kus vaheldumisi oleks olnud mustad läbipaistmatud ja valged läbipaistvad tähed. Selleks , et ühte nime väljalugeda, oleks tulnud minna mõlemale poole klaasseina. Kuid musta värvi klaasi valmistamise käigus muutus see millegipärast tume pruunikaks-lillaks ja ikkagi läbipaistvaks.
Erinevate naiste nimedena kasutasin nagu Valgre ajastule oli omane, oma isiklike kunagiste armsamate nimesi. Nimed on eksootilised-vahemerelised, sest minu ööelu kogemus pärines Pariisist ja Barcelonast.