Istusin hiljuti Londonis, sügises päiksepaistes roosal lamamistoolil Saint - Pauli katedraali kõrval, väiksel Paternoster Square’l. Selle ruudukujulise väljaku nimi tuleb kunagisest olulisemast Londoni raamatukirjastajate ja - kaupmeeste tänavast Paternoster Row’ist. See tänav hävines1940 aastal Luftwaffe õhurünnakus Londonile. Rünnaku tulemusena hävines ka hinnanguliselt 5 miljonit raamatut. Kõigest pool aastat peale Paternoster Row’i hävingut Londonis hävis 1941 aasta suve lahingutes hinnaguliselt pool Tartu linna. Hävisid palju kultuuripärandit ja terved linnakvartalid. Hävis ka Emajõe selle kalda hoonestus, kus asub praegu Delta keskus.
Tänaseks on Paternoster Square’st saanud investeerimispankade ja börsifirmade keskus. Kaasaegse ärimaailma südames oleva kohanime poeesias on aga säilinud mälestus, milles peegeldub vaimse ja ratsionaalse maailma kooseksisteerimise möödapääsmatus.
See tuletab meile justkui meelde, et inimeseks olemiseks on meile vaja mõlemat, nii hingelist kui mõistuslikku poolt või õieti nende kahe tasakaalu. Tartu Ülikooli Delta keskuses kunstinäituste korraldamise idee asetub eesti kunsti traditsiooni, kus mitmed olulised eelmise sajandi teise poole kunstisündmused toimusid just teadusasutuste katuse all. Seda ajal kui paljudele noortele avangardkunstnikele olid eksponeerimiseks ametlikud kunstisaalid suletud. Tasub meenutada ka seda, et Tartu Riikliku Ülikoolis eksisteeris kunagi kunstikabinet ja Eesti Riikliku Kunstiinstituudis üliõpilaste teaduslik ühing. Kunst ja teadus täiendavad inimese erinevates fantaasiates teineteist, inspireerivad teineteist.
Delta keskuses, mis on vaimulinna Tartu omamoodi Paternoster Square, on eksponeeritud minu viimastel aastatel maalitud erinevad maaliseeriad, milles olen saanud inspiratsiooni erinevatest sügava kultuurikihiga ja tähenduslikest paikadest. Olen oma maalides mõtestanud ja proovinud lahtidešifreerida kohavaimu. Eksponeeritud on 2021-2022 aastal maalitud Capri ja 2022 - 2023 valminud liiviteemalise seeria maalid. Viimased olid eksponeeritud sel suvel Viljandis Rüki galeriis toimunud ühisnäitusel “liiv-liivi” kunstnik Andres Koortiga. Liivi teema ei olnud juhuslik, vaid meil mõlemal Andresega on perekonnas liivi juuri. Käesolev, 2023. aasta on kuulutatud Läti Ülikooli liivi instituudi ja UNESCO Läti rahvusliku kultuurikeskuse eestvedamisel Liivi pärandaastaks ning näitus “liiv-liivi” oli osa pärandaasta programmist.
Kirjuta esimene kommentaar